EELK TALLINNA TOOMPEA KAARLI KOGUDUS
 ESILEHT  
 KOGUDUS  
 KIRIK  
 UUDISED  
 TOETA KOGUDUST  
 KAARLI KOOL  
 KONTAKT  
 
ENG | SUOMI | RUS | siseveeb  


  TEATED

REIS PÜHALE MAALE

17. - 25. oktoober 2012

17. - 25. OKTOOBRIL 2012 TOIMUB JÄRJEKORDNE PÜHA MAA REIS.

Ühe isiku reisihind jääb 1000-1100 euro vahele: lennud edasi tagasi, bussisõidud Iisraelis ja siin, magamised ning hommiku (ja õhtu) söögid Iisraelis. Tähtsamate kohtade piletid. Üritame hinda võimaluse piires alla suruda.

Juhul kui otsustate liituda, on tähtis reisijuhtidele (kellelt saab ka täpsemat infot) teatada: nimi, isikukood, mobiilinumber ja meiliaadress.

Reisijuhid:

Arne Hiob 56 482 700, arne.hiob@eelk.ee

Juune Holvandus 55 681 181, juune7@yahoo.com

Reisikava:

Juhul kui olukord sunnib, võib muutuda paikade külastamise järjekord! Vahel võib juhtuda, et mõnda paika ka ettenägematute asjaolude tõttu ei pääse.

I päev – kolmapäev: 17. oktoober

Sõit algab Tallinnast (kella 12 paiku, kellaaja täpsustame) läbi Pärnu ja Ikla Riiga. Lendame Riiast kell 19.40, saabume Tel Avivi kell 23.55). Sõidame bussiga u 1,5 tundi Naatsaretti ööbima (juhul kui ööbime Tiberiases, vahetavad võib-olla II ja III päev kohad).

II päev – neljapäev: 18. oktoober

Külastame juudi müstikute linna Safed (ehk Tsfat või Zefat), kus oli ka ristisõdijate kindlus.

Tähtsad Jeesusega seotud paigad Galileas. Tabori mägi, kus Jeesus muudeti ehk kirgastati. Jeesuse kodulinn Naatsaret, kus kolmandik on kristlik elanikkond. Maarja kuulutuskirik ja püha Gabrieli kirik. Jalutamine linnas. Ööbimine Naatsaretis. Hommiku- ja õhtusöök.

III päev – reede: 19. oktoober

Tutvume Jeesuse peamiste tegutsemispaikadega Galilea järve ääres. Kapernaumas Peetruse maja ja sünagoog, Tabghas Jeesuse leivapaljundamise kirik, Ülestõusnu ilmumise kabel ja mäejutluse paik. Laevasõit Galilea järvel. Kui jõuame, siis külastame Yardenitti, tänapäevast ristimispaika Jordani jõel.

Sõidame piki Jordaania piiri ja ühtlasi Jordani jõe orgu. Enne Petlemma jääb teele Jeeriko, praegu teadaolev maailma vanim linn, kuni 8000 aastat vana väljakaevatud linnatorniga. Ööbimine Petlemmas. Hommiku- ja õhtusöök.

IV päev – laupäev: 20. oktoober

Petlemmas, kus (nagu Naatsaretis) kolmandik on kristlik elanikkond, asub Jeesuse sünnikirik koos sünnigrotiga, mis ime läbi on jäänud rüüstajatest puutumata. Käime Karjaste väljal, kus ilmusid kord inglid. Üritame naabruses asuvast vaateplatvormist vaadelda igimuistset Mar Saba kloostrit (kuna naisi kloostrisse ei lubata).

Petlemmast lõunas asub Hebroni linn, kus on nn. Sõprade pühamu: selles endises katedraalis asuvad nüüd nii sünagoog kui ka mošee. Mošees on näha ava, kus pääseb Makpela koopasse, kus puhkavad juutide, kristlaste ja muslimite usuesiisade Aabrahami, Iisaki ja Jaakobi luud. (Vahel juhtub, et Hebronisse ei pääse. Sel juhul piirdume muude paikadega lähikonnas.)

Jalutame Petlemma vanalinnas (uurime Piimagroti kabelit jt). Ööbime Petlemmas. Hommiku- ja õhtusöök.

V päev – pühapäev: 21. oktoober

Bussiga mööda Surnumere kallast ja Juuda kõrbe. (Kui pole jõudnud, siis vaatame Jeeriko varemeid).

Hommikul teeme kõrvalpõike Betaaniasse, kus asub Piiblist tuntud Laatsaruse haud, kelle Jeesus ellu äratas. Edasi sõidame mööda Qumrani kloostrist, kus mõningatel andmetel elas ka Ristija Johannes ning mis on kristluse kujunemist vorminud rohkem, kui üldiselt teada.

Järgneb Masada mägikindlus, mis on UNESCO maailmapärandi osa kui suurim säilinud roomaaegne kindlustus. Võimsad kõrbevaated, looduselamus ühes ajalooga.

Päeva lõpetab Ein Boqeq, ujumiskoht Surnumere ääres. Ööbimine Petlemmas. Hommiku- ja õhtusöök.

VI päev – esmaspäev: 22. oktoober

Jeruusalemm: tublisti jalgsikõndimist, korduvalt küngastest üles ja alla. (Kui pole veel jõudnud, siis teeme esmalt kõrvalpõike Betaaniasse, Laatsaruse hauale).

Sõidame bussiga Õlimäele ja edasi matkame juba jalgsi. Teele jäävad Taevaminemise mošee ja vaateplat­vorm, kust avaneb vaade üle Kidroni oru Jeruusalemma linnale. Orgu laskudes vaatleme juudi surnuaeda Õlimäe veerul (kus on ka prohvetite koopahauad), külastame Kõigi Rahvaste kirikut, Ketsemani aeda ja grotti, Maarja hauakirikut. Teele jääb ka vene kirik, kus puhkab bolševike poolt mõrvatud suurvürstinna Jelizaveta.

Puhkame jalgu ja suundume vanalinna, kust algab Via Dolorosa, kannatuste tee, mis viib välja Jeesuse hauakirikusse, ühte kuulsaimasse pühakotta kogu maailmas. Sõltuvalt ajavarust võime külastada juba Nutumüüri või mõnda valikpaika.

Vaba aeg. Ööbimine Petlemmas või Jeruusalemmas. Hommiku- ja õhtusöök.

VII päev – teisipäev: 23. oktoober

Jalgsikõnni päev.

Jeruusalemm: Vanalinn, Siioni mägi, kus asub viimase õhtusöömaja saal ja Maarja uinumise kirik. Kuningas Taaveti hauamälestusmärk. Edasi laskume alla Nutumüüri äärde ja püüame külastada Templimäge (Kaljumošeed, endist templiordu peakorteri paika ja kohta, kus Jeesus rahavahetajate laudu ümber lükkas). See võimalus sõltub palju kohalike suvast.

Vaba aeg. Ööbimine Jeruusalemmas. Hommiku- ja õhtusöök.

VIII päev – kolmapäev: 24. oktoober

Jeruusalemmas valikmatkad. Edasi Vahemereäärsesse Jaffasse. Vaatleme merd ja naabruses asuvat Tel Avivi.

Ärasõit. Öine lend Tel Aviv- Riia.

IX päev – neljapäev: 25 oktoober

Saabumine Riiga. Hommikul on vastas buss, mis viib läbi Pärnu Tallinna.

Valikmatku Jeruusalemmas: Aiahaud (Garden Tomb), Anglikaani katedraal, Ortodokssete juutide linnaosa, Jaffa tänava kandi uuemad linnaosad.

Linnamuuseum Jaffa värava juures, Rockefelleri muuseum Heroodese värava kandis

Knesset, Holokausti muuseum, Iisraeli muuseum ja Püha Risti klooster

Paiku vanalinnas ja naabruses: Püha Anna kirik ja Betsata tiik, Taaveti linn ja Siloahi tiik, Armeenia Jaakobuse kirik, Petrus in Gallicantu kirik.

Teekond läbi Kidroni oru Nutumüüri kandist Õlimäe kanti.

Õlimäel Paternosteri kirik, saksa Taevaminemiskirik ja vene klooster ning kirik.

Jaffa tänav ja turg ning palju muud.

Raamatutest, mis aitavad mõista reisiga seotud paiku, on soovitada järgmisi:

Arne Hiob, Püha Maa, juudid ja Jeesus. Tartu 2012: Johannes Esto Ühing.

Silmaringi reisijuht: IISRAEL, PETRA JA SIINAI. Tallinn 2012: Koolibri.

 ← kõik teated   ↑ üles

 
Toompuiestee 4, 10142 Tallinn | tel 619 9100 | tallinna.kaarli@eelk.ee | SEB EE171010022004706006