EELK TALLINNA TOOMPEA KAARLI KOGUDUS
 ESILEHT  
 KOGUDUS  
 KIRIK  
 UUDISED  
 TOETA KOGUDUST  
 KAARLI KOOL  
 KONTAKT  
 
ENG | SUOMI | RUS | siseveeb  


  TEATED

ANNETUSKAMPAANIA "KAARLI SUUR MAALRITÖÖ"

26. veebr

Algas Tallinna Kaarli koguduse annetuskampaania “Kaarli suur maalritöö”. Annetusest saadud raha kasutatakse Kaarli kiriku lae ja võlvkaarte värvimistöödeks. Sellega lõppevad kirikusaali seinte ja lagede värvimistööd.

Märtsi alguses jätkub Kaarli kiriku siseremont – jätkatakse kirikusaali lae ja võlvkaarte värvimistöödega, mis said alguse möödunud aasta veebruaris, mil värviti võidukaar.

Kirikulistele harjumuspärane punakaspruun lagi värvitakse pea täies ulatuses heledama värviga, mille valimisel lähtuti algsest toonist. Täpselt samasugust värvi ei olnud võimalik leida, kuna lae värvitoon on määratud koos sellele aastatega kogunenud paatinaga ja selle eemaldamine varasematelt liim– ja õlivärvikihtidelt on praktiliselt võimatu. Pealmise pinna puhastamisel eemaldub ka teatud kogus pigmenti, mistõttu ei saa enam kindel olla, milline on tegelik toon. Seetõttu katsetati sarnase tooni leidmiseks 75 värvitooniga.

Kaarli kiriku algaastatel kasutatud kütte- ja valgustussüsteemid nagu ka kiriku asukoht lõid eeldused tugeva paatinakihi tekkeks. Kui esialgu tekkis paatina küünaldest ja gaasilampidest tulevast tahmast, siis peale 1923. aastal paigaldatud elektrilampe on paatina põhjustajateks olnud keskküttesüsteem (1923. aastal paigaldati kivisöekatel). Tänapäeval põhjustab paatina teket kiriku asukoht tihedas liiklussõlmes

Põhjus, miks toona värviti lagi heleda asemel tumedaks, võib peituda selles, et hele lagi oli kaetud paatina kihiga ning selle katmine heleda värviga ei oleks andnud head tulemust. Samuti võidi arvestada sellega, et heleda värvi valimisel oleks pidanud lage uuesti värvima juba 20-30 aasta pärast, kuid kogu saali tellingute püstitamine oleks olnud väga kulukas töö

Kui 1923. aastal toimus lae värvimine puidust tellingutelt, siis nüüd kasutatakse selleks tõstukit, mis jääb kirikusse umbes 4 kuuks. Koguduse tavapärast elu see ei sega ja kogudus jätkab oma harjumuspärases rütmis. Kuna Eestist sobivat tõstukit ei leitud, tuuakse see Norrast.

Töid alustatakse koorirõdu kohal olevast võlvkaarest ja liigutakse altari suunas. Oreli kohal olevat lage ei värvita, see tehakse koos Walcker-oreli kapitaalremondiga.

Kaitseks värvipritsmete eest kaetakse etapiti pingid, seinad ja lühtrid kiledega. Seejärel valmistatakse remonditavad pinnad ette värvimistöödeks: kivist võlvkaared ja puidust laeosa puhastatakse tehnilise piiritusega, võlvkaartel teostatakse krohviparandused ning seejärel kõik pinnad värvitakse.

Aeganõudev protsess laele ja võlvkaartele sobivate toonide leidmiseks on juba läbitud, seekordseks väljakutseks on koos sisearhitektiga laes paiknevatele metallrosettidele sobiva tooni leidmine.

Lae värvimine läheb kokku maksma ca 50 000 eurot. Oleme tänulikud kõigile, kellel on võimalik kogudust selles suures töös toetada. Annetusi saab teha EELK Tallinna Toompea Kaarli Koguduse kontole (Swedbank EE902200221040614950 märksõna „lagi“).← kõik teated   ↑ üles

 
Toompuiestee 4, 10142 Tallinn | tel 619 9100 | tallinna.kaarli@eelk.ee | SEB EE171010022004706006